Abielu on kahe inimese vahelise liidu ametlik tunnustamine. See on oluline samm, mis mõjutab teie elu mitmel tasandil. Abielu registreerimine ja abielu sõlmimine on protsessid, mis nõuavad hoolikat planeerimist ja teadmisi seaduslikest nõuetest. Kuidas aga see protsess Eestis täpselt käib? Millised on erinevad võimalused, kulud ning millised asutused sellega tegelevad? Selles artiklis anname põhjaliku ülevaate kõikidest aspektidest, mis on seotud abielu registreerimisega, olgu see siis notari juures, perekonnaseisuametis või isegi digitaalselt. Samuti vaatleme, kuidas toimub abielu registreerimine Tallinnas, Tartus ja Pärnus ning millised on abielu registreerimise kulud ja riigilõivud.
Abielu registreerimine Eestis
Eestis saab abielu sõlmida mitmel viisil: perekonnaseisuametis, notari juures või abielu registreerimise õigust omava vaimuliku poolt. Igal neist on omad eelised, protseduurid ja kulud, mis võivad mõjutada teie otsust. Oluline on teada, millised dokumendid on vajalikud, millised on kulud, millised on tähtajad ja milliseid seaduslikke kohustusi ja õigusi abielu endaga kaasa toob.
Perekonnaseisuamet ja abielu registreerimine
Perekonnaseisuametis abielu registreerimine on enim levinud viis abielu sõlmimiseks Eestis. Perekonnaseisuametnik viib läbi abielu sõlmimise protseduuri ja dokumentide vormistamise, mis on seaduslikult siduv. Selleks tuleb esitada abiellumisaavaldus vähemalt üks kuu enne soovitud kuupäeva, kuid avaldust saab esitada kuni kolm kuud ette.
Vajalikud dokumendid
Abielu registreerimiseks perekonnaseisuametis on vajalikud järgmised dokumendid:
- Isikut tõendavad dokumendid – Pass või ID-kaart mõlemale abiellujale. Need peavad olema kehtivad ja ametlikult tunnustatud.
- Varasemate abielude lõpetamise tõendid – Kui olete varem abielus olnud, tuleb esitada abielulahutuse tõend või abikaasa surmatunnistus. See kinnitab, et olete vaba uut abielu sõlmima.
- Avaldus abielu sõlmimiseks – Täidetud ja allkirjastatud vorm, mille saab perekonnaseisuametist. Avalduses tuleb märkida ka tulevane perekonnanimi ja soovitav abielu sõlmimise kuupäev.
Kui üks osapooltest on välismaalane, võivad nõuded olla rangemad. Võib olla vajalik esitada täiendavaid dokumente, nagu sünnitunnistus, abieluvõimetõend ja nende ametlikult kinnitatud tõlked eesti keelde.
Riigilõiv
Abielu registreerimise riigilõiv on perekonnaseisuametis seadusega kehtestatud tasu, mis tuleb tasuda enne abielu sõlmimist. 2024. aastal riigilõiv perekonnaseisuametis abielu registreerimise eest on 30 eurot. 2025. aastal riigilõivud suurenevad. Kui soovite pidulikku tseremooniat väljaspool ametlikku ruumi või tööajal, lisandub lisatasu. Riigilõivu saab tasuda pangakaardiga või ülekandega vastavalt perekonnaseisuameti nõuetele.
Abielu sõlmimine notari juures
Abielu sõlmimine notari juures on paindlikum variant neile, kes soovivad isikupärasemat tseremooniat või ei saa perekonnaseisuametis abielluda. Notaritel on õigus abielu sõlmida alates 2010. aastast, mis annab paaridele rohkem võimalusi tseremoonia planeerimiseks vastavalt oma soovidele ja vajadustele.
Kuidas toimub abielu registreerimine notari juures?
Abielu registreerimine notari juures hõlmab mitmeid samme:
- Avalduse esitamine – Paar peab esitama notarile kirjaliku avalduse abielu sõlmimiseks. Avalduses tuleb märkida mõlema isiku andmed, soovitav abielu sõlmimise kuupäev ja koht ning tulevane perekonnanimi.
- Dokumentide kontroll – Notar kontrollib abiellujate isikusamasust ja abieluvõimet. See hõlmab isikut tõendavate dokumentide kontrolli ning vajadusel täiendavate tõendite küsimist.
- Abielu sõlmimine – Notar viib läbi ametliku tseremoonia, mis võib olla kas formaalne või pidulikum, sõltuvalt paaride soovist. Tseremoonia ajal loetakse ette dokumendid, paar annab oma nõusoleku ning allkirjastatakse abieluakt.
- Abielu registreerimine – Pärast tseremooniat kannab notar abielu andmed rahvastikuregistrisse, mis on seaduslikuks tõendiks abielu sõlmimise kohta.
Kulud
Abielu registreerimine notari juures on tavaliselt kallim kui perekonnaseisuametis, kuna lisanduvad notari tasud. Abielu registreerimise hind notari juures võib varieeruda sõltuvalt töö mahust, asukohast ja lisateenustest. Keskmiselt võib see ulatuda 64 kuni paarisaja euroni või rohkemgi kui näiteks soovite, et notar tuleb teie valitud asukohta. Täpse hinna saab teada, kui võtate ühendust valitud notariga ja arutate läbi kõik detailid.
Abielu registreerimine digitaalselt
Eesti on tuntud oma e-riigi teenuste poolest, kuid praegu ei ole võimalik abielu täielikult digitaalselt registreerida. Siiski saab mitmeid protsesse kiirendada e-teenuste abil.
Kooselu registreerimine
Kooselu registreerimine on alternatiiv abielule, mis annab paaridele teatud õigused ja kohustused ilma abielu ametlikult sõlmimata. Kooselu saab registreerida notari juures, kus koostatakse kooseluleping. See on eriti populaarne nende seas, kes soovivad oma suhet ametlikustada ilma traditsioonilise abieluta. Kooseluleping reguleerib vara jagamist, elukohta, laste hooldusõigust ja muid olulisi aspekte. See võib olla eriti kasulik samasoolistele paaridele, kuna Eestis on kooseluseadus neile avatud.
Abielu registreerimine erinevates linnades
Abielu registreerimise protsess võib sõltuda ka linnast, kus soovite abielluda. Erinevad linnad pakuvad erinevaid võimalusi tseremoonia läbiviimiseks.
Abielu registreerimine Tallinnas
Abielu registreerimine Tallinnas toimub Tallinna Perekonnaseisuametis, mis asub kesklinnas. Tallinn pakub mitmeid kauneid kohti tseremoonia läbiviimiseks, nagu näiteks ajalooline Tallinna Raekoda, Kadrioru loss või erinevad pargid ja mereäärsed alad. Soovijatel on võimalus valida ka vaimulik tseremoonia erinevates kirikutes, mis lisab sündmusele pidulikkust.
Tallinnas on võimalik tellida ka välitingimustes tseremoonia, kuid see nõuab varajast planeerimist ja perekonnaseisuametiga kooskõlastamist. Lisaks tuleb arvestada ilmastikutingimustega ning võimalike lisakuludega, mis on seotud tseremoonia korraldamisega väljaspool ametlikku ruumi.
Abielu registreerimine Tartus
Abielu registreerimine Tartus toimub Tartu Perekonnaseisuametis. Tartu on tuntud oma akadeemilise atmosfääri ja ajaloolise tausta poolest, mis lisab tseremooniale erilise hõngu. Paaridel on võimalus korraldada tseremoonia näiteks Tartu Toomkiriku varemetes või Emajõe kaldal. Nagu Tallinnaski, on ka Tartus võimalik valida vaimuliku tseremoonia erinevates kirikutes.
Tartus on perekonnaseisuamet paindlik ning võib aidata korraldada tseremooniat ka paarile erilises kohas, kui see on seaduslikult võimalik. Oluline on varakult ametnikega suhelda ja oma soovid läbi arutada.
Abielu registreerimine Pärnus
Abielu registreerimine Pärnus pakub võimalust pidada tseremooniat mere ääres või kaunites rannaparkides. Pärnu Perekonnaseisuamet aitab korraldada nii ametliku osa kui ka annab nõu piduliku tseremoonia planeerimisel. Pärnu on tuntud kui suvepealinn, mis tähendab, et suvekuudel võib olla suurem nõudlus tseremooniate läbiviimiseks. Seetõttu on soovitatav aeg varakult broneerida.
Pärnus on populaarsed tseremoonia kohad Rannahotell, Ammende Villa ja Ammende Villa aed. Need pakuvad elegantset atmosfääri ja suurepäraseid võimalusi nii sise- kui ka välistingimustes tseremooniateks.
Abielu sõlmimine notari juures: plussid ja miinused
Abielu sõlmimine notari juures on muutunud üha populaarsemaks valikuks. Sellega kaasnevad nii eelised kui ka puudused.
Eelised
- Paindlikkus – Notar võib tseremoonia läbi viia paindlikumal ajal ja kohas. See tähendab, et paarid saavad valida endale sobiva kuupäeva, isegi kui see on väljaspool tavapärast tööaega või nädalavahetusel.
- Kiirus – Protsess võib olla kiirem. See võib olla oluline neile, kes soovivad abielluda lühikese etteteatamisajaga.
- Diskreetsus – Notari juures saab korraldada väiksema ja intiimsema tseremoonia, mis sobib neile, kes ei soovi suurt pidu.
Puudused
- Kulud – Abielu registreerimine notari juures on tavaliselt kallim võrreldes perekonnaseisuametiga. Lisanduvad notari tasud ja võimalikud lisakulud seoses tseremoonia asukohaga.
- Vähem traditsiooniline – Mõnele võib tunduda, et notari juures abiellumine on vähem ametlik või pidulik kui perekonnaseisuametis või kirikus. See sõltub paari isiklikest eelistustest ja väärtustest.
- Piirangud – Kuigi notaritel on paindlikumad võimalused, on siiski teatud seaduslikud piirangud, mida tuleb järgida.
Mida arvestada abielu registreerimisel?
Abielu registreerimine on oluline samm, mis nõuab hoolikat planeerimist. Siin on mõned olulised aspektid, mida tuleks arvestada.
Planeerimine
Varajane planeerimine on võtmetähtsusega, eriti kui soovite abielluda populaarsel kuupäeval või erilises kohas. Tseremoonia ajad võivad kiiresti täituda, eriti suvekuudel ja nädalavahetustel. Soovitatav on broneerida aeg vähemalt kolm kuni kuus kuud ette. See annab teile piisavalt aega kõigi detailide läbimõtlemiseks ja võimalike takistuste lahendamiseks.
Dokumentide korrasolek
Veenduge, et kõik vajalikud dokumendid on olemas ja kehtivad. Kontrollige dokumentide aegumiskuupäevi ning vajadusel uuendage neid. Kui üks abielupartneritest on välismaalane, võib olla vaja täiendavaid dokumente, nagu apostillitud sünnitunnistus, abieluvõimetõend ja nende ametlikult kinnitatud tõlked eesti keelde. Dokumentide hankimine välisriigist võib võtta aega, seega alustage protsessi varakult.
Nimevahetus
Kui plaanite pärast abielu võtta ühise perekonnanime või muuta oma nime, tuleb see märkida avalduses. Nimevahetus jõustub abielu registreerimise hetkest. Pärast abielu sõlmimist tuleb uuendada isikut tõendavad dokumendid, juhiluba, pangakaardid ja muud olulised dokumendid. See võib olla ajamahukas protsess, seega planeerige see ette.
Riietus ja tseremoonia
Kuigi abielu registreerimine võib olla formaalne protseduur, soovivad paljud paarid siiski pidulikku riietust ja tseremooniat. Mõelge läbi, milline on teie visioon päevast. Kas soovite traditsioonilist valget kleiti ja ülikonda või midagi alternatiivset? Kas tseremoonia peaks olema lühike ja ametlik või pikk ja traditsiooniline? Arutage need detailid läbi tseremoonia läbiviijaga, olgu selleks perekonnaseisuametnik, notar või abielu sõlmimise õigust omav vaimulik. Samuti mõelge muusika, dekoratsioonide ja fotograafi teenuse peale.
Külaliste arv ja logistika
Otsustage, kas soovite väikest ja intiimset tseremooniat või suurt pidu. Külaliste arv mõjutab tseremoonia asukoha valikut, kulusid ja logistikat. Saatke kutsed varakult ning koordineerige majutust ja transporti külalistele, kes tulevad kaugemalt.
Kuidas valida abielu registreerimise kohta?
Valiku tegemine sõltub mitmest tegurist: eelarve, soovitud tseremoonia stiil, külaliste arv ja isiklikud eelistused.
Perekonnaseisuamet
Perekonnaseisuamet sobib neile, kes soovivad ametlikku ja traditsioonilist tseremooniat väiksema kuluga. See on hea valik, kui soovite lihtsat protseduuri ilma lisakuludeta. Perekonnaseisuametis on tseremoonia formaalne ja üldjuhul lühike, kuid siiski pidulik.
Notari juures abielu registreerimine
Notari juures abielu registreerimine on ideaalne paaridele, kes soovivad isikupärasemat lähenemist. Võimalus korraldada tseremoonia erilises kohas, näiteks oma koduaias, rannas või muus teile olulises paigas, annab võimaluse luua unikaalne kogemus. See valik on hea ka siis, kui soovite tseremooniat väljaspool tavapärast tööaega või nädalavahetusel.
Vaimulik abielu sõlmimine
Vaimulik abielu sõlmimine toimub kirikus ja on neile, kellele on oluline religioosne aspekt. See valik hõlmab religioosseid rituaale ja nõuab tavaliselt eelnevat suhtlust vaimuliku ning kirikuga. Vaimulik tseremoonia ehk laulatus on sageli pidulikum ja pikem, sisaldades laulmist, palveid ja muid traditsioonilisi elemente.
Abielu registreerimise hind?
Kulud võivad varieeruda sõltuvalt valitud variandist ja lisateenustest.
- Perekonnaseisuametis – Riigilõiv on seadusega kehtestatud, 30 eurot (2024). 2025 aastal hind tõuseb. Kui soovite pidulikku tseremooniat väljaspool ametlikku ruumi või tööaega, võib lisanduda lisatasu.
- Notari juures – Abielu registreerimine notar on kallim, kuna hinnale võivad lisanduvad notari tasud. Hind notari juures 64 eurot (notari tasu seadus § 332) või rohkem.
- Vaimulik tseremoonia – Tavaliselt annetuse põhine, kuid võib sisaldada ka muid kulusid, nagu kiriku ruumide rent, muusikute palkamine jne.
Lisakulud võivad tekkida dokumentide tõlkimisest, apostillimisest, nimevahetusega seotud dokumentide uuendamisest või lisateenustest nagu muusika, dekoratsioonid, fotograaf ja peokoht. Planeerige eelarve hoolikalt ning arvestage ka ootamatute kuludega.
Abielu registreerimise protsessi samm-sammuline juhend
- Otsustage abielu sõlmimise viis – Kaaluge, kas soovite tseremooniat perekonnaseisuametis, notari juures või vaimuliku poolt. Arvestage oma eelistusi, eelarvet ja tseremoonia stiili.
- Koguge vajalikud dokumendid – Isikut tõendavad dokumendid, varasemate abielude lõpetamise tõendid ja muud vajalikud paberid. Alustage dokumentide kogumist varakult, eriti kui üks osapooltest on välismaalane.
- Esitage abieluavaldus – Esitage avaldus abielu sõlmimiseks valitud asutuses. Abielu sõlmitakse mitte varem kui ühe kuu ja mitte hiljem kui kolme kuu möödumisel abiellujate poolt perekonnaseisuasutusele avalduse esitamisest.
- Makske riigilõiv või notari tasu – Tasuge vajalikud lõivud vastavalt valitud variandile. Hoidke maksekinnitused alles.
- Planeerige tseremoonia detailid: Leppige kokku abielu sõlmimise või tseremoonia aeg, koht, stiil, külaliste arv, muusika ja muud detailid. Arutage need läbi tseremoonia läbiviijaga.
- Kinnitage kõik üksikasjad – Veenduge, et kõik osapooled on informeeritud ja valmis. Saatke kutsed külalistele ning koordineerige logistika.
- Abielu sõlmimine – Tseremoonia läbiviimine ja dokumentide vormistamine valitud kuupäeval. Nautige oma erilist päeva!
- Vajadusel nimevahetus – Pärast abielu sõlmimist, kui muutsite enda nime, siis uuendage isikut tõendavad dokumendid, juhiluba, pangakaardid ja muud olulised dokumendid.
- Teavitage asutusi – Teavitage tööandjat, panka, tervishoiuteenuse osutajaid jms asutusi oma uuest perekonnanimest ja perekonnaseisust.
Lõpetuseks
Abielu registreerimine on oluline sammud teie ühise tuleviku suunas. Oluline on teha teadlik valik, kas soovite tseremooniat perekonnaseisuametis, notari juures abielu registreerimist või vaimuliku poolt paari panemist. Arvestage kulusid, ajakava ja isiklikke eelistusi. Varajane planeerimine, korrektne dokumentide esitamine ja avatud suhtlus aitavad tagada sujuva protsessi. Ärge unustage arvestada ka selliseid aspekte nagu abielu registreerimine hind, riigilõivud, tseremoonia asukoht ja külaliste arv. Ükskõik, millise variandi valite – see päev on teile kindlasti eriline ja meeldejääv. Lõppude lõpuks on abielu tähistamine armastuse ja pühendumise väljendus, mis ühendab teid kogu eluks.