Sünnipäevapidu lastele: tegevused ja mängud

Laste sünnipäevapidu on alati eriline sündmus, mida oodatakse suure põnevusega. Peo planeerimisel on oluline leida tegevused ja mängud, mis hoiaksid lapsed lõbusalt ja aktiivselt kaasatuna. Laste sünnipäeva mängud annavad lastele hea võimaluse oma energiat kasutada ja peost osa võtta. Selles artiklis jagame ideid ja soovitusi, kuidas valida ja korraldada lahedaid ja kaasahaaravaid mänge, mis muudavad sünnipäevapeo meeldejäävaks.

Klassikalised mängud

Laste sünnipäeva mängud ei pea olema keerulised. Klassikalised mängud on ajatud ja sobivad hästi igas vanuses lastele. Näiteks “Aardejaht” on mäng, mis paneb lapsed otsima peidetud aardeid või väikeseid kingitusi. Aardejahi planeerimisel võib vihjeid ja juhtnööre peita ümber peokoha, et lastel oleks põnev neid avastada ja omavahel koostööd teha.

Üks lihtsamaid ja tuntumaid pisemate laste mänge Eestis on “Kes aias?”. Lapsed moodustavad ringi. Üks mängijatest jääb ringi keskele. Ringisolijad laulavad: “Kes aias, kes aias? Mesilane aias. Mis nimi, mis nimi? (Ringi sees olija) tema nimi. Käi läbi, käi läbi, käi läbi roosipõõsaste ja otsi kohta, kust sa saad ja lükka teine sisse. Siis peab ta ringist välja minema ja kellegi teise sisse lükkama, ja nii edasi. Mängu mängitakse ka näiteks lasteaias pidudel.

Veel üks klassikaline mäng on “Toolimäng”, kus lapsed tantsivad muusika saatel toolide ümber ja peavad kiirelt istuma, kui muusika peatub. Iga vooruga eemaldatakse üks tool ja laps, kes ei jõua istuda, langeb mängust välja. See on lihtne ja lõbus mäng, mis on alati laste seas populaarne.

Väga klassikaline mäng on ka näiteks “Saba pistmine”. Lapsed peavad kinnisilmi kinnitama saba eelnevalt joonistatud looma või tegelase külge. See mäng pakub nalja ja põnevust, kuna tulemused on sageli ootamatud ja lõbusad.

Samuti sobivad õues mängimiseks jooksumängud, näiteks “Teatevõistlus”, kus lapsed jagatakse meeskondadeks ja nad peavad täitma erinevaid ülesandeid – jooksma, hüppama või roomama – enne kui nad saavad oma meeskonnakaaslasele teatepulga edasi anda. Sellised laste sünnipäeva mängud õues pakuvad suurepärast võimalust liikumiseks ja lõbustamiseks.

Loovad ja kunstilised tegevused

Kui otsite rahulikumaid tegevusi, on loovad ja kunstilised mängud suurepärane valik. Näiteks “Näomaalingute töötuba” võimaldab lastel endale ise valida kujunduse, mis nende näole maalitakse. See annab lastele võimaluse väljendada oma isikupära ja muuta end sünnipäevapeo osaks erilisemaks tegelaseks.

Veel üks loovmäng on “Värvi oma särk”. See on mäng, kus lapsed saavad valgeid t-särke kaunistada tekstiilivärvide ja markeritega. Lisaks lõbusale joonsitamisele saavad nad särgid mälestuseks koju kaasa võtta. Laste sünnipäeva mängud kus on sellised kunstilised tegevused, on alati mõnusad, sest lapsed armastavad midagi oma kätega luua ja sellest pärast uhkust tunda.

Seikluslikud ja aktiivsed mängud

Kui soovid lisada sünnipäevale seiklust, on võimalus korraldada seiklusmänge. Näiteks “Takistusrada” on suurepärane valik, kus lapsed peavad ületama erinevaid takistusi – roomama tunnelist läbi, hüppama üle takistuste jne. Takistusrada on ideaalne valik just eriti energilistele ja aktiivsetele lastele, kellele meeldib liikumine ja väljakutsed. Samuti saab rada kohandada vastavalt laste vanusele ja oskustele. Pisematele võiksid takistused olla lihtsamad, samas kui vanematele lastele võib lisada rohkem keerukaid ja osavust nõudvaid ülesandeid. Takistusrada sobib hästi nii õue- kui ka siseruumidesse, olenevalt ilmast ja peo asukohast.

Takistusradade puhul on tore see, et neid saab luua ka lihtsate ja käepäraste vahenditega, näiteks kodus olevate patjade, toolide, laudlinade või nööridega. See mäng arendab laste koostööoskust ja füüsilist aktiivsust, olles samal ajal ka väga lõbus. Lisaks sellele, et takistusrada toob peole lõbusa ja seiklusliku atmosfääri, annab see ka vanematele võimaluse hoida lapsed hõivatuna, pakkudes vaheldust tavalistele sünnipäevamängudele.

Mängud väiksematele lastele

Kui sünnipäevapeol osalevad pisemad lapsed on oluline valida mängud mis ei ole liiga keerulised aga oleksid samas ikkagi toredad. Väikelaste jaoks sobib hästi näiteks “Mullitajate mäng”, kus ühed lapsed saavad mullitajate abil suuri ja väikeseid mulle teha ja teised lapsed saavad mulle katki teha.

Teine väikelastele sobiv mäng on “Palli veeretamine”. Mängu idee on selles, et lapsed peavad veeretama suurt palli ühest punktist teise, samal ajal tehes seda meeskonnana. See mäng õpetab koostööd ja on samal ajal lihtne ning lõbus.

Preemiad ja auhinnad

Ärge unustage auhindu! Mängude lõpus on tore premeerida lapsi väikeste auhindadega, mis aitavad neil meeles pidada lõbusat sünnipäevapidu. Auhinnad ei pea olema kallid – väikesed maiustused, mänguasjad või isetehtud medalid teevad kõik lapsed õnnelikuks.

Lõpetuseks

Laste sünnipäevadel on mängudel väga oluline osa, sest see aitab luua lõbusa ja meeleoluka peo. Valige teema ja mängud vastavalt laste vanusele, huvidele ja peo asukohale – klassikalised, seikluslikud, loovad ja rahulikud tegevused pakuvad lõbu nii suurtele kui ka väikestele külalistele. Erinevad mängud võimaldavad lastel koos asju teha, et pidu oleks võimalikult äge. Nii saavad kõik osalejad sünnipäevast laheda kogemuse!